بررسی مشکلات قطعه سازان

روز پنج شنبه مورخ 3/3/97 جلسه ای مشترک به درخواست انجمن سازندگان ماشین، قطعه و مجموعه های صنعتی و خودرو تبریز

با حضور آقایان دکتر رحمانی قائم مقام وزیر صنعت در امور تولید، دکتر جهانگیری معاونت امور اقتصادی استانداری ، آقای مهندس نجاتی ریاست سازمان صنعت معدن و تجارت ، آقای مهندس نیرومند مدیر عامل و رئیس هئیت مدیره  شرکت شهرکهای صنعتی ، آقای مهندس  روحی مدیر کل امور اقتصادی استانداری ،آقای مهندس مطلبی از شرکت شهرکها و آقایان پایدار ،حسین زاده و فرشاد از طرف انجمن در محل کاخ استانداری آ.شرقی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه ،اعضا هیئت مدیره فعالیت های انجام شده طی دو سال اخیر به طور کامل تشریح کردند پس از بیان کلیات توسط هئیت مدیره دستور جلسه ای که قبلا تعیین شده بود اعلام گردید، مباحثی که قرار بود مورد بحث قرار بگیرد و  در خصوص آنها تبادل نظر شود به شرح ذیل بود:

  • مشکل فروش و تامین قطعه شرکت تراکتور سازی ایران

با توجه به اینکه ورود به زنجیره تامین تراکتور سازی بسیار ساده تر از صنایع خودرو سازی برای اعضاء انجمن می باشد به تبع آن تولید قطعات تراکتور برای قطعه سازان استانی بسیار حائز اهمیت می باشد، در واقع تراکتور سازی ایران بعنوان چرخ محرک صنعت استان می باشد و تامین قطعات این شرکت جز مهم ترین رسالت های انجمن و حتی اعضاء آن می باشد. در این خصوص مواردی که طی تحقیقاتی تهیه شده بود به حاضرین ارائه گردد.

پیشنهاد اول : اجرای طرح جایگزینی تراکتور های فرسوده

آمار موجود حاکی از آن است که حدود 300 هزار تراکتور فرسوده در کشور موجود می باشد که از این تعداد حدود 100 هزار دستگاه به طور کامل زمین گیر بوده و هیچ فعالیتی ندارند.

با در نظر گرفتن حداکثر رکورد تولید تراکتور سازی (25000 دستگاه درسال) که 12 سال تولی تراکتور سازی صرف جبران جایگزین تراکتور در کشور خواهد شد دولت می تواند در این زمینه با همکاری جهاد کشاورزی و بانک های عامل این طرح ها را اجرا نمایند و این کارخانه عظیم بتواند روز به روز تعداد تولیدات خود را افزایش دهد، که فروش و صادرات خارجی نیز در کنار آن پا برجاست.

پیشنهاد دوم: استفاده از رایزن های بازرگانی در خصوص فروش تراکتور

همانگونه که وضعیت حاکم نشان می دهد تراکتور بر خلاف خودرو با قیمت مناسب در داخل تولید شده و در تیراژ بالا در بازار جهانی خواهان  فراوانی دارد که از این امر یکی از مزیت های  بزرگ فروش این محصول برای تراکتور سازی می باشد و این شرکت می تواند با افزایش خطوط تولید و تعداد تراکتور قیمت تمام شده را به حداقل برساند و در این راستا می تواند بازار خوبی در منطقه داشته باشد.

پیشنهاد سوم: افزایش تعرفه واردات قطعات تراکتور و تراکتور

تراکتور سازی ایران که اولین شرکت تولید کننده تراکتور در کشور می باشدو با توجه به سابقه این شرکت در زمینه خدمات پس از فروش محصولات که اغلب در تمامی شهر های بزرگ ایران موجود می باشد و بیشتر خدمات تعمیر و تامین قطعات را انجام می دهند و این مشکلات با توجه به داخلی بودن این محصول در اسرع وقت انجام می گیرد. ولی موضوعی که مطرح می باشد واردات بی رویه تراکتور و قطعات آن به کشور می باشد که با حداقل تعرفه گمرکی وارد می شوند و خدمات پس از فروشی نیز ارائه نمی گیرد ، که این کار موجب افت تولیدات این شرکت شده و تنها راه حل این مسئله افزلیش تعرفه واردات تراکتور و قطعات آن می باشد.

  • کاهش سهم تولید قطعه سازان استان در بین تامین کنندگان قطعات خودرو سازان

فرسوده بودن ماشین آلات خطوط تولید واحد های صنعتی استان یکی از عوامل مهم کاهش سهم تولید قطعات خودرو در استان می باشد شهر های اصفهان ، مشهد ، تهران با توجه به نو بودن ماشین آلات و خطوط تولید بیشترین سهم تامین قطعات خودرو در کشور را دارا هستند چون قیمت تمام شده پایین تری دارند که مرهون وجود ماشین آلات به روز صنعتی می باشد، در این زمینه موضوع حمایت و ارائه تسهیلات نوسازی و بازسازی خطوط تولید مطرح شد که دولت و نمایندگان مجلس طرح تشویقی اتخاذ نمایند بدین صورت که تسهیلات با بهره کم در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد و واحد با این شرایط بتواند نسبت به نوسازی ماشین آلات خودم اقدام کنند ، تا بتوانند قیمت تمام شده محصولات خود را پایین آورده و توان رقابت با سایر تامین کنندگان در کشور را داشته باشند و حتی در زمینه صادرات نیز حرفی برای گفتن داشته باشند.

نتایج این جلسه :

در خصوص پیشنهادات شرکت تراکتور قرار شد تا جلسه مشترک با مدیران ارشد این شرکت برگزار گردد تا پیشنهادات به طور مستقیم به آنها نیز ارائه گردد.

مقرر گردید تا جلسه ای با حضور آقای دکتر رحمانی و نمایندگان امور صنایع و حوزه ارائه تسهیلات برگزار گردد تا بتوان از تسهیلات ارائه شده در جهت نو سازی ماشین آلات استفاده نمود .

مقرر گردید جلسه مشترک با مدیران عامل شرکت های خودرو ساز با حضور آقای رحمانی برگزار گردید.

تمامی حقوق مادی و م معنوی این سایت نزد انجمن سازندگان ماشین قطعه و مجموعه صنعتی و خودروی تبریز محفوظ می باشد . اجرا، پشتیبانی ،طراحی شرکت صدر افزار