گزارش کنفرانس TRA (وین)

بسمه تعالی

 

گزارش کنفرانس  TRA

با سلام و احترام
پیرو مفاد قرارداد ایران و اتریش و در ادامه ی جلسات و دوره های آموزشی، کنفرانس بزرگی در وین تحت عنوان: کنفرانس بین المللی نوآوری و تحقیق در زمینه حمل و نقل(TRA)به مدت چهار روز از مورخ 16 تا 19 آوریل 2018  در محل نمایشگاه های وین برگزار گردید.

موضوع این سمینار و نمايشگاه جنبی آن اشاره به ساختار حمل و نقل (در مفهوم کلی)  اعم از جاده، راه آهن، حمل و نقل دريايي، حمل و نقل هوایی و حمل و نقل زمینی داشت که یافته ها، محصولات و تجربه ملموس برخي از شرکتهاي مطرح اروپایی به معرض نمایش گذاشته شد.


با توجه به اینکه ، ربع رشیدی و به تبع آن انجمن خودرو و قطعه سازی تبریز در این قرارداد به عنوان پایلوت از طرف ایران انتخاب شده است چهار نفر از همکاران ( آقایان یونس اکبر پور پایدار- جلال یوسف آذری -  جلال موسوی خطیبی - کیا تقی زاده اسکویی و شاهین محمدپور) به نمایندگی از طرف این انجمن به کنفرانس دعوت و در آنجا حضور داشتند.

از اهم سخرانی هایی که در  طول این کنفرانس با حضور صاحب نظران و شرکت های مطرح جهانی برگزار گردید می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
-در سالهای آتی ماشین های خودران سهم قابل توجهی در حمل و نقل خواهند داشت.
-صنعت حمل و نقل به سمت دیجیتالی شدن می رود.
-در آینده ای نزدیک ایمنی خودروها دچار تحول اساسی خواهد شد.
-اینترنت و ابزار های ارتباطاتی نقش موثری در جایگزینی و استفاده ی مردم از خودروهای عمومی به جای خودرو های شخصی خواهند داشت.
-صنعت حمل و نقل آبی نقش بسزایی در حمل کالا می تواند داشته باشد ولی خلا مطالعاتی در این حوزه به وضوح بیشتر است.
-از عمده ترین چالش های امروزی ، انباشت وسیع داده‌ها و در نتیجه دشوار بودن تحلیل آنهاست که در آینده بایستی بیشتر به آن پرداخته شود.


توضیح اینکه این اولین بار بود که انجمن خودرو و قطعه سازی تبریز به عنوان نماینده ای از ایران به جمع خودروسازان اروپایی دعوت شده بود.

همچنین در این کنفرانس از فعالیت های انجمن خودرو و قطعه سازی تبریز که با توجه به فعالیت های چشم گیری که در طی این سال ها داشته تقدیر و تشکر گردید.

محور سخنرانی ها ی روز های بعد نیز در خصوص موارد زیر بود که سخنرانان هر کدام ، دیدگاه های خود را عنوان کردند:


-کاهش آلاینده های کربنی از صنعت اتومبیل
-تولید و استفاده از خودرو های برقی
-تولید انواع باطری های نسل جدید لیتیومی
-دیجیتالی کردن فرآیند تولید و ماشین آلات
-استفاده از مواد سبک در تولید خودرو و نحوه ماشین کاری آنها به خصوص استفاده بیشتر از ترکیبات آلومینیوم و منیزیم


در ادامه کنفرانس (در روز پایانی) خانم دکتر ماریانا هورلسبرگر در مورد روند پروژه و فعالیت ها ی انجمن خودرو و قطعه سازی تبریز، انتخاب تبریز به‌عنوان شریک پروژه ، مراحل مطالعاتی ، جلسات آموزشی و کارگاه های مشترک، مقایسه تحلیلی ایران و اتریش، مقالات علمی مربوطه و نویسندگان از دوکشور، بررسی از نظر شاخص های اقتصادی و نهایتا وضعیت پروژه در حال حاضر و نیز تدوین آینده ی تکنولوژی خودرو ، توضیحاتی را برای حاضرین بیان کردند. بعد از اتمام کنفرانس با توجه به هماهنگی های صورت گرفته شده (در روز 20 آوریل) بازدیدی از شرکت های تولیدی نیز به عمل آمد.

گزارش بازدید از شرکت ELIN در شهر اشتایر اتریش.
این مجموعه جزئی از گروه هولدینگ ترایزسیست و یکی از شرکت های مطرح اروپاست که تولید کننده الکترو موتور در رنج های 200مگا وات تا 9600مگا وات می باشد و دو شعبه در هند و بوسنی دارد. قطعات مورد نیاز این شرکت در حجم انبوه (که به دانش خاصی نیاز ندارند) در این دو شعبه تولید می شوند.
در این شرکت، از خطوط تولید کویل های مسی ، هسته و پوسته ی ترانسفورماتور بازدید به عمل آمد.
این شرکت کلا ۴۵۰ نفر پرسنل داشته که همه آنها تخصصی کار کرده و حداقل ۵ سال دوره های آموزشی را گذرانده اند.
اصلی ترین و مهم ترین بخش در این شرکت ، واحد های طراحی و کنترل کیفی می باشد که بیش از پنجاه درصد کل هزینه ها را به خود اختصاص داده اند!
مجهزترین واحد کنترل کیفی در اروپا متعلق به این مجموعه بوده که توانایی تست سرعت ، تست عمر ، لقی و ... را حتی برای بزرگترین دینام ها را به صورت انحصاری دارد.
بیش از ۹۰ درصد تولیدات این شرکت اکثرا به کشورهای آمریکا، آلمان، چین و به شرکت های مطرحی همچون زیمنس صادر می شوند.
تولیدات این شرکت بیشتر در صنایع حفاری تونل- نیروگاه های اتمی و بادی کاربرد دارند.
آنچه که در این بازدید بیشتر به چشم می آمد بالا بودن بازدهی و بهره وری مجموعه تولیدی، دانش محور بودن تولیدات مربوطه و همچنین ضایعات در حد صفر فرآیند تولید بود.

 

گزارش بازديد از نمايشگاه TRA

در این نمایشگاه شرکت ها و تولید کنندگانی همچون :

ERTRAC

AVL

ÖBB

Wiener Linien

BMW

DORA

AIT

M ZaB

Elsevier

 

حضور داشته و محصولات و خدمات خود را به نمایش گذاشته بودند.

 

خلاصه ای از بیوگرافی شرکت ها

European Road Transport Research Advisory Council  -1

 

ERTRAC پلتفرم تکنولوژی اروپا است که تمام نقش​هاي در گير در حمل و نقل را در بر گرفته و راهکارهای کلیدی مانند نیروی الکتریکی، رانندگی خودکار، تحرک شهری، ایمنی جاده، سیستم حمل و نقل، رقابت پذیری جهانی را شامل مي شود.

 

وظایف ERTRAC عبارتند از:

 

 • ارائه یک دیدگاه راهبردی برای تحقیق و نوآوری در زمینه حمل و نقل جاده ای در اروپا.
 • تعریف استراتژی و نقشه های مسیر .
 • تحریک سرمایه گذاری عمومی و خصوصی مؤثر در تحقیقات و نوآوری در حمل و نقل جاده ای.
 • کمک به بهبود هماهنگی بین فعالیت های تحقیق و توسعه اروپا ، منطقه ای و ملی در زمینه حمل و نقل جاده ای.
 • بهبود شبکه و خوشه بندی از ظرفیت های تحقیق و نوآوری اروپا.

 

 

 1. AVL

این شرکت با بیش از 8،600 کارمند در سراسر جهان برای توسعه، شبیه سازی و تست فن آوری های نیروگاه های (موتورهای هیبریدی، موتورهای احتراق، انتقال، درایو الکتریکی، باتری و نرم افزار) و ماشين ها ، کامیون ها و موتورهای بزرگ است. از آنجاییکه ویژگی های  ضروری خودرو شامل: عملکرد، دینامیک، مصرف سوخت، انتشار و آکوستیک ، بستگی به تنظیم بهینه سازی واحد کنترل دارد بنابراین برای پوشش گستره وسیعی از اين وظايف، مهندسان کالیبراسیون نیاز به ابزار کارآمد برای به کارگیری روش های جدید دارند، يکي از وظايف اين شرکت کار روي همين موضوع مي باشد.

 

گروه AVL شامل طیف وسیعی از تجهیزات مهندسی، کالیبراسیون و تست نیروی برق با 70 سال دانش فنی برای حمایت از پروژه های توسعه، کالیبراسیون و آزمایش است. AVL در سراسر جهان بیش از 260 آزمایشگاه تخصصی برای مهندسی  و کالیبراسیون نیروی برق - از وسایل نقلیه متعارف به الکتریکی داشته و در سال 2016، درآمد فروش این شرکت به 1.4 میلیارد یورو رسیده است.

 

 

 • ÖBB

ÖBB بزرگترین ارائه دهنده خدمات حمل و نقل اتریش است. ÖBB به عنوان یک ارائه دهنده خدمات جامع، سالانه 461 میلیون مسافر و 111 میلیون تن کالا  را به شیوه ای سازگار با محیط زیست جابه جا مي کند. در سال 2016، ÖBB یکی از پرچمداران ایستگاه های راه آهن در اروپا بود. این شرکت بيش از 40هزار کارمند در زمینه راه آهن و اتوبوس دارد.

 

به طور کلی ÖBB Cityjet TALENT3 نشان دهنده یک پیشرفت تکنولوژیکی در حمل و نقل محلی و منطقه ای است. همچنین ÖBB قادر به اجرای شبکه های راه آهن به سایر کشورهای همسایه همچون مجارستان، ایتالیا ، چک و سوئیس بوده و در این زمینه فعال می باشد.

 1. Wiener Linien

اين شرکت اپراتور حمل و نقل عمومی وین است و مسئول 180 ترن زیرزمینی، تراموا و خطوط اتوبوس می باشد. شبکه ترامواي اين شرکت 220 کیلومتر است، که ششمین شبکه در جهان است و خطوط اتوبوس اين شرکت  شبکه ای با وسعت 850 کیلومتر  را دربرمي​گيرد.

در سال 2017، مسافرین Wiener Linien  962 میلیون نفر را شامل می شد . به طور متوسط، 2.6 میلیون مسافر در روز از شبکه Wiener Linien استفاده می کنند .اين شرکت بيش از 8700 کارمند دارد.

اين شرکت با داشتن يک  Appهمه منظوره به کنترل ترافيک شهري کمک مي کند.

WienMobil امکان برنامه ریزی، رزرو و پرداخت هزینه های مختلف حمل و نقل را فراهم می کند و همچنین خدمات به اشتراک گذاری اتومبیل و بلیط های حمل و نقل عمومی را دربرمی گیرد. بلیط هاي Wiener Linien را می توانید در برنامه ذخیره  کنيد و در صورت لزوم هزينه هاي خود را مديريت نمود.

فیلترهای مختلف  در برنامه مورد نظر ، کمک می کنند تا سریعترین مسیر را برای شرایط و ترجیحات خاص خود تعیین کنید.

 1. BMW

امروز، گروه BMW یک شبکه فروش جهانی، پیشروترین تولید کننده خودروهای برتر و موتور سیکلت در جهان و ارائه خدمات بیمه مالی و Mobility است.

تفکر و مسئولیت پذیری درازمدت پایه موفقیت اقتصادی است. بنابراین پایداری زیست محیطی و اجتماعی، مسئولیت جامع محصول و تعهد روشن برای حفاظت از منابع، بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی  اين شرکت است.

گروه BMW تغییر در تکنولوژی به سمت دیجیتالیزاسیون و تولید منابع با صرفه جویی در روند تولید قرار می دهد. در عین حال، انعطاف پذیری و بهینه سازی مستمر زنجیره ارزش، رقابت را تضمین می کند.

برخلاف مرسدس بنز کمپانی خودروسازی BMW تنها بر روی ماشین‌های چهارچرخ تمرکز ندارد، بلکه دوچرخه‌های معمولی و برقی، اسکوترهای این شرکت و از همه مهم‌تر، بخش موتورسیکلت سازی کمپانی BMW نیز شهرت و تجربه جهانی دارند.

اسکوتر برقی توسعه پیدا کرده است که در بطن آن یک سیستم محرک الکتریکی مجهز به باتری‌های لیتیوم یونی مورد استفاده قرار گرفته و می‌تواند بیشینه سرعت این اسکوتر برقی افزايش دهد، که برای محیط های شهری بسیار مناسب و کاربردی خواهد بود، بویژه اینکه برای شارژ کامل باتری‌های آن با برق 220 ولت، تنها نیاز به 2.5 ساعت وقت دارید و در مقابل، می‌تواند تا حدود 30 کیلومتر کارایی داشته باشد.

دیگر ویژگی‌های این اسکوتر برقی هم درست همانند یک دوچرخه و یا موتورسیکلت پیشرفته، شامل ترمزهای دیسکی، لاستیک‌های بادی بر روی چرخ‌های جلو و عقب و همچنین یک پورت شارژ USB برای شارژ تلفن‌های هوشمند همراه می‌شود. اما برای داشتن این اسکوتر الکتریکی با امکانات ذکر شده، نیاز به صرف هزینه بالايي براي آن است.

 1. DORA

هدف کلی پروژه DORA بهینه سازی و کاهش کل زمان سفر است. با توجه به مقصد نهایی سفر (خانه، دفتر، هتل ها ...) اطمینان حاصل شود که حتی در صورت بروز اختلال در ترافیک زمینی، موقعیت های بحرانی و تراکم در فرودگاه ها، مسافران به موقع به فرودگاه می رسند و تمام روش های ترخیص کامل را قبل از ورود به هواپیما و بعد از فرود در فرودگاه مقصد به صورت ديجيتالي قابل Traceکردن مي​گردد.

 

پروژه DORA یک سیستم اطلاعاتی یکپارچه را ایجاد می کند که به مسافران کمک می کند تا زمان سفر را از مبدا سفر به هواپیما در فرودگاه خروجی و همچنین از فرودگاه ورودی به مقصد نهایی خود بهینه سازی کنند.

علاوه بر ارزش افزوده بهینه سازی سفر، اين راه حل یکپارچه تجسم مطلوبي از سفر مسافران اعم از نیاز به جمع آوری اطلاعات به صورت دستی از منابع مختلف و ناهمگن (برنامه های حمل و نقل عمومی، بلیط، نقشه ها) و ایجاد احساس آرامش و راحتي براي آنها فراهم مي آورد.

 

سیستم DORA یک راه حل یکپارچه از طریق در نظر گرفتن یک سیستم واحد برای

 

 • برنامه ریزی سفر به درب (برنامه و GUI وب)
 • رزرو و بلیط برای حمل و نقل زمینی (به اشتراک گذاری ماشین و دوچرخه، حمل و نقل عمومی)
 • راهنمایی و ناوبری (اختلال، مسیریابی مجدد)
 • انطباق استراتژیک (با استراتژی کنترل پویا اپراتور و شهرداری ها)
 • خدمات شخصی (معیارهای مسیریابی و ناوبری، محدودیت های تحرک)

را فراهم مي آورد.

سیستم DORA در محیط واقعی واقع در داخل پروژه شامل شهرهای برلین و پالما د مایورکا و نیز فرودگاههای مربوطه در هر دو شهر اجرا و آزمایش خواهد شد. حداقل 500 کاربران واقعی ( مسافران ) در اين تست شرکت خواهند کرد. برای تشخیص مديريت صف های انتظار طولانی و ارائه خدمات مکان داخلی در فرودگاه ها می توان از سیستم DORA استفاده نمود.

DORA بخشی از پروژه های پژوهشی و نوآوری در برنامه Horizon 2020 است که بر روی سیستم های هوشمند حمل و نقل (خوشه ITS) متمرکز خواهد بود.

 

خلاصه ای از مشخصات محصولات ارایه شده در نمایشگاه:

در محصولات عرضه شده در نمایشگاه  موارد زیر بیشتر به چشم می آمد:

 • بکارگيري از باتري با تکنولوژي پيشرفته براي وسایل نقلیه هیبریدی و الکتریکی به منظور افزایش کارايي و  توانايي شارژ بالا در مدت زمان کوتاه
 • بهبود بهره وری انرژی در سیستم های حمل و نقل
 • استفاده از انرژی های تجدید پذیر و کاهش انتشار آلاینده ها و در نهایت بهبود کیفیت هوا
 • بهبود کارایی وسایل نقلیه الکتریکی و بهبود سوخت براي وسايل حرکتي از جمله اتوبوس و قطار
 • ساخت خودروهايي با حفظ حداکثر ايمني
 • استفاده از مواد آلومينيومي و سبک براي کاهش وزن و افزایش بهره وری
 • ديجيتالي کردن محصولات توليدی در سطح وسیع

 

همچنین نحوه مدیریت داده ها و تجزیه و تحلیل زیرساخت های جاده ای از قبیل :

 • مدیریت نوین حمل و نقل
 • دیجیتالی کردن سیستم های حمل و نقل و تعيين مسيرهاي بهينه
 • انعطاف پذیری و پاسخ مناسب به تغییرات اقلیمی و جمعیتی
 • ارزیابی ریسک، تجزیه و تحلیل تصادفات
 • ایمنی کاربران
 • استفاده از نرم افزارهاي کاربردي برای مديريت صنعت حمل و نقل، نظير eu

بیشتر مورد تاکید بود.

دکتر شاهین محمدپور

مشاور انجمن قطعات خودرو 

تمامی حقوق مادی و م معنوی این سایت نزد انجمن سازندگان ماشین قطعه و مجموعه صنعتی و خودروی تبریز محفوظ می باشد . اجرا، پشتیبانی ،طراحی شرکت صدر افزار